Zapisz się do naszego newslettera


AKTUALNOŚCI

Zobacz, jak wspólnie zbudujemy nasz zielony DOM

Dodano: 24 stycznia 2017

(Click here for english)

„Dzieci wiedzą, jak dbać o środowisko. Wiedzą, jak segregować śmieci, wiedzą, co to smog, wiedzą, jak zmienia się nasz klimat. Także jestem przekonana, że realizowane przez lata programy edukacyjne we Wrocławiu przyniosły rezultaty i młodzi ludzie mają świadomość ekologii. Natomiast różnie bywa z dorosłymi” – mówi Małgorzata Szafoni-Chorbińska, współautorka projektu „Mój zielony DOM”, dyrektor Zespołu Szkół Nr 24 we Wrocławiu.

„Przez ostatnie dwa lata trwania projektu „Mój zielony DOM” mieliśmy okazję wpływać na postawę proekologiczną dzieci i młodzieży. Do tej pory to my, dorośli, uczyliśmy młodych ludzi ekologii – z jednej strony pokazując dziką przyrodę, a z drugiej wpływ, jaki ma na nią człowiek. Teraz czas, by role się odwróciły. Zobaczymy, jakiej lekcji udzieli nam młode pokolenie” – dodaje Joanna Handziak-Buczko – kierownik projektu „Mój zielony DOM”.

Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy kształtować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM? O tym przekonamy się już wkrótce. Wybrane wrocławskie placówki oświatowe w najbliższych dniach wezmą udziału w happeningu ekologicznym „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”.

Zadaniem uczestników happeningu będzie zbudowanie „naszego zielonego DOMu” na bazie domków tekturowych „HOCKOklocki”, dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów plastycznych, materiałów pochodzenia naturalnego, podlegających recyclingowi oraz ogólnie dostępnych surowców wtórnych (nakrętki, plastiki, papier itp.).

Łącznie odbędą się we Wrocławiu trzy happeningi: jeden na terenie Zespołu Szkół Nr 24, w którym gościnnie wezmą udział również dzieci z Przedszkola Nr 15, drugi – na terenie Szkoły Podstawowej Nr 22, na który przyjadą uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 26, a trzeci happening odbędzie się w Przedszkolu Nr 58, gdzie zespół w zespół z przedszkolakami „nasz zielony DOM” zbuduje także zerówka ze Szkoły Podstawowej Nr 28. Każdy z ww. happeningów zostanie nagrany video, a relacje z akcji ukażą się w sieci, m.in. na stronie projektu.

Zachęcamy, by w najbliższych dniach śledzić stronę internetową projektu: www.mojzielonydom.cku.wroc.pl oraz jego fanpage:www.facebook.com/MojZielonyDOM

Ekoulotki - do pobrania i wydruku

Dodano: 19 stycznia 2017

(Click here for english)

Udostępniamy trzy ekoulotki opracowane w ramach projektu „Mój zielony DOM”, które z powodzeniem mogą posłużyć do edukacji ekologicznej najmłodszych. (Szczególnie polecamy uczniom szkół podstawowych!)

Ekoulotki powstały na podstawie nagrodzonych prac dzieci w ramach trzech Otwartych Międzyszkolnych Konkursów Artystyczno-Ekologicznych. Flora, fauna oraz słońce, wiatr i woda – jako odnawialne źródła energii były główną inspiracją dla dzieci biorących udział ww. konkursach.

Ekoulotki są formatu A5 (wielkość zeszytu), mają zaledwie kilka stron, ale bogatych w zagadki, rymowanki, łamigłówki, rebusy i kolorowanki, które – mamy nadzieję – wzbudzą refleksję i głębokie zrozumienie tego, że jesteśmy częścią przyrody, że jest ona piękna i wyjątkowa w swej różnorodności i – jak głosi hasło jednej z nagrodzonych prac – „jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę, chroniąc przyrodę chronimy siebie”.

Poniżej zamieszczamy podglądy każdej z ekoulotek:
- Ekoulotka „Ochrona różnorodności biologicznej – flora”
- Ekoulotka „Ochrona różnorodności biologicznej – fauna”
- Ekoulotka „Odnawialne źródła energii”

Ekoulotki w wersji do druku na A3 dostępne są za darmo, ale w ramach usługi Pay with a Post/ Pay with a Tweet. Oznacza to, że informacja o pobraniu ekoulotek pojawi się automatycznie na koncie osoby pobierającej pliki na Twitterze, na Facebooku, Google+ lub na LinkedIn.

Poniżej 3 ekoulotki do pobrania za darmo.
Kliknij i powiedz o tym innym :)

Ekoulotka „Ochrona różnorodności biologicznej – flora” [plik PDF 4,9 MB] POBIERZ ZA DARMO

Ekoulotka „Ochrona różnorodności biologicznej – fauna” [plik PDF 10,7 MB] POBIERZ ZA DARMO

Ekoulotka „Odnawialne źródła energii” [plik PDF 8,5 MB] POBIERZ ZA DARMO

Włącz lokalne informacje! :)

Dodano: 18 stycznia 2017

(Click here for english)

O projekcie „Mój zielony DOM”, o kształtowaniu postawy proekologicznej dzieci i młodzieży, o edukacji ekologicznej Wrocławian - usłyszycie w rozmowie na żywo w Telewizji Echo24. Zapraszają: Joanna Handziak-Buczko - kierownik projektu „Mój zielony DOM”, jego współautorka - Małgorzata Szafoni-Chorbińska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 24 we Wrocławiu oraz Ewa Szczęch - Dyrektor Wydziału Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych z Departamentu Edukacji.

Link do rozmowy z dn.17.01.2017 r.: LINK

A Ty noś ekobiżuterię!

Dodano: 16 stycznia 2017

(Click here for english)

Uczestnicy projektu „Mój zielony DOM” ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Wrocławia wraz Pracownią „Siedem Kruków" zachęcają, by eksperymentować, bawić się i przyozdabiać, a wszystko w nurcie EKO.

Potrzebujemy jedynie wyobraźni i odrobiny materiałów, takich jak makaron, nakrętki, stare ciuchy, kawałki drewna i innych rzeczy z pudełka „przydamisie”, gdzie gromadzimy wszystko to, co z pewnością kiedyś wykorzystamy, tylko jeszcze nie wiemy, kiedy i do czego.

Zobaczcie, jaką ekobiżuterię robią młodzi profesjonaliści z „Mojego zielonego DOMu” :) > zapraszamy do galerii zdjęć.

Zapraszamy do wzięcia udziału w Happeningu Ekologicznym pod hasłem: „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Dodano: 2 stycznia 2017

(Click here for english)

Wrocławskie placówki oświatowe, w tym przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja czy świetlice środowiskowe, zapraszamy do wzięcia udziału w happeningu ekologicznym „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”. Celem happeningu jest propagowanie postawy proekologicznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ekologii oraz motywowanie do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Organizatorami happeningu są placówki uczestniczące w projekcie „Mój zielony DOM” współfinansowanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 oraz środków Gminy Wrocław, tj. Zespół Szkół Nr 24 we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa Nr 22 we Wrocławiu, Przedszkole Nr 58 we Wrocławiu wraz z Biurem projektu „Mój zielony DOM”.

Zadaniem uczestników happeningu będzie zbudowanie „naszego zielonego DOMu” na bazie domków tekturowych „HOCKOklocki”, dowolną techniką (malowanie, wycinanie, klejenie itp.), z wykorzystaniem materiałów plastycznych (farby, mazaki, kredki itp.), materiałów pochodzenia naturalnego, podlegających recyclingowi oraz ogólnie dostępnych surowców wtórnych (nakrętki, plastiki, papier itp.).

Łącznie odbędą się trzy happeningi: jeden na terenie Zespołu Szkół Nr 24 we Wrocławiu, drugi – na terenie Szkoły Podstawowej Nr 22 we Wrocławiu, a trzeci – Przedszkola Nr 58 we Wrocławiu. Każdy z nich zostanie nagrany video wraz z wypowiedziami osób w nim uczestniczących, prezentującymi powstałe dzieło. Materiały video zostaną wzbogacone przez dokumentację fotograficzną. Ww. materiały będą służyć promocji wydarzenia, promowaniu placówek w nim uczestniczących oraz promocji i upowszechnianiu projektu „Mój zielony DOM”.

Placówki zainteresowane udziałem w akcji, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM happeningu.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w happeningu powinno być dokonane poprzez kontakt z Biurem Projektu „Mój zielony DOM” do środy 18.01.2017 r. włącznie: ul. Szkocka 64B, 54-402 Wrocław, tel. 71/3534477, mail: mojzielonydom@cku.wroc.pl.

Świąt wesołych!

Dodano: 17 grudnia 2016

(Click here for english)

Szanowni Państwo,

w tym roku życzymy razem z dziećmi z Przedszkola Nr 58 we Wrocławiu, autorami naszej kartki świątecznej, by te święta były WESOŁE!

Życzymy również, by każdy z nas znalazł w sobie taki "Mój zielony DOM" - zielony niezależnie od pory roku i okoliczności, dom, który byłby oazą życia w obfitości i bezpiecznym schronieniem, gdy wieje chłodem.

I niech prószy na te święta! A co! życzymy białych świąt i wszystkiego dobrego!

Zespół projektu "Mój zielony Dom"

Czy wiemy, skąd pochodzi człowiek? Co budzi kontrowersje wokół ewolucji Homo sapiens?

Dodano: 6 grudnia 2016

(Click here for english)

Na te i inne pytania odpowie dr Wioletta Nowaczewska z Katedry Biologii Człowieka z Uniwersytetu Wrocławskiego 15 grudnia o godz. 9:30 w Zespole Szkół Nr 24 we Wrocławiu - Leśnicy.

Zapraszamy na wykład. Wstęp wolny!

Drugie życie t-shirta

Dodano: 21 listopada 2016

(Click here for english)

Dzieci dobrze wiedzą, co zrobić ze starymi ciuchami, papierem, plastikiem innymi śmieciowymi bibelotami, które nam dorosłym ze zbytnią łatwością przychodzi wyrzucić do kubła. Dzieci wiedzą, że papier można ciąć, zginać, zwijać, na nowo pokolorować, potem gnieść i formować tworząc prawdziwe dzieło sztuki. To potęga dziecięcej kreacji i przykład myślenia proekologicznego.

Obyliśmy się już ze słowami: reduce, reuse, recycle, ale czy znamy znaczenie słowa: upcycling? Młodzi uczestnicy projektu „Mój zielony DOM” ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Wrocławia sprawdzali w praktyce, jak można nadać drugie życie rzeczom niepotrzebnym, bo tym właśnie jest upcycling. W warsztatach z ekobiżuterii prowadzonych przez Olgę i Janusza Baszczak z Pracowni „Siedem Kruków" wzięło udział 40 uczniów z klas I-II. Młodzi upcyclingowi jubilerzy tworzyli nietypową biżuterię – etniczne zawieszki, makaronowe bransoletki, kolorowe breloczki, a nawet t-shirtowe korale! Błyskotki powstawały w okamgnieniu, a wszystkie z surowców wtórnych lub materiałów ekologicznych. Uwaga ostrzegamy! Rzeczy po upcyclingu promieniują optymizmem. Podobnie zresztą jak ich właściciele!

Zresztą sprawdźcie sami > zapraszamy do galerii zdjęć.

Mamy nadzieję, że warsztaty realizowane z projektu „Mój zielony DOM” były inspiracją dla dzieci, by tworzyć unikatowe rękodzieło w nurcie eko, by podążać za swoją kreatywnością i cieszyć się starymi rzeczami na nowo!

A tym, którzy czują niedosyt wiedzy, chcieliby zaczerpnąć więcej inspiracji i przeczytać, co stało się z tytułowym brzydkim t-shirtem, polecamy lekturę uzupełniającą: http://www.nanowosmieci.pl/naszyjnik-z-tshirta/

Za oknem jesień, a w "Moim zielonym DOMU" kwiaty i pszczoły

Dodano: 15 listopada 2016

(Click here for english)

Listopad rozpoczęliśmy kolorowo, a w pracowniach szkolnych projektowych placówek wrzało jak w ulu! Nietypowo jak na tę porę roku. A to za sprawą warsztatów florystycznych i pszczelarskich, które odbyły się w ramach projektu „Mój zielony DOM”.

Pani Ewa Jukowska-Wojtasik, prowadząca warsztaty florystyczne, stworzyła z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 22 we Wrocławiu piękne, dyniowo-kwiatowe kompozycje, a Pan Piotr Tworuszka zaczarował opowieściami o pszczołach przedszkolaków z Przedszkola Nr 58.

„Nasze warsztaty rozwijają w dzieciach i młodzieży postawę proekologiczną. Zajęcia florystyczne to nie tylko sposób, by stworzyć piękne dekoracje, to też pretekst, by porozmawiać o zasadach opiekowania się roślinami. A warsztat pszczelarski to coś więcej niż produkcja miodu, to poznawanie zwyczajów i roli pszczół. Przez praktykę i mądre opowieści prowadzących kształtujemy młodych wrocławskich ekologów.” – wyjaśnia Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektu „Mój zielony DOM”.

Dzieci były zaczarowane, słuchały z otwartymi ustami, pełne skupienia.

Zresztą zobaczcie sami:

- Zdjęcia z warsztatów florystycznych i pszczelarskich

W dniach 4., 9., 10. listopada w warsztatach uczestniczyło ponad 100 dzieci. Przed nami kolejne – tym razem z ekobiżuterii i ekograffiti. Relacja już wkrótce na stronie internetowej projektu: www.mojzielonydom.cku.wroc.pl

Terenowe i stacjonarne warsztaty przyrodnicze to jedne z wielu działań organizowanych w ramach projektu „Mój zielony DOM”. Wśród innych możemy wymienić: wycieczki do placówek naukowo-dydaktycznych we Wrocławiu, koła zainteresowań: przyrodnicze, ekograffiti oraz przyrodnicze ekofoto, ekopikniki i ekofestyny, wykłady oparte na najnowszych badaniach naukowych z tematyki ekologii i ochrony przyrody, remonty i adaptacje sal w wybranych szkołach na potrzeby zorganizowania w nich pracowni przyrodniczych, florystyczno-przyrodniczych, odnawialnych źródeł energii, ścieżki przyrodnicze oraz laboratorium „Mój zielony DOM”.

Zapraszamy na wykład „Kamuflaż w świecie zwierząt – przykłady” – 22.11.2016 r.

Dodano: 25 października 2016

(Click here for english)

Projekt „Mój zielony DOM“ zaprasza na kolejny z cyklu otwartych wykładów – pierwszy raz o tej tematyce: „Kamuflaż w świecie zwierząt – przykłady”. Prowadząca: Katarzyna Walowska z wrocławskiego ZOO.

Zapraszamy we wtorek 22 listopada o godz. 9:15 do Zespołu Szkół Nr 24 we Wrocławiu.