Zapisz się do naszego newslettera


AKTUALNOŚCI

Wykład „Odnawialne źródła energii” - 25.01.2016 r.

Dodano: 18 stycznia 2016

(Click here for english)

W poniedziałek 25 stycznia 2016 o godz. 10:10 zapraszamy do Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej we Wrocławiu na wykład: „Odnawialne źródła energii”. Wykład poprowadzi mgr Maciej Popenda - magister inżynier fizyki technicznej z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp wolny!

Od stycznia pełną parą!

Dodano: 11 stycznia 2016

(Click here for english)

W „Moim zielonym DOMU" od stycznia ruszyły koła zainteresowań, a nasi uczestnicy projektu ruszyli z wizytą do wrocławskich placówek naukowo-dydaktycznych. Odwiedzą nie tylko znane i lubiane wrocławskie ZOO czy Humanitarium, ale też - co jest nowością w naszym projekcie - Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Archeologiczne i Ogród Japoński!

W styczniu zaplanowano również dwa wykłady, które odbędą się w Zespole Szkół Nr 24 oraz Zespole Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej we Wrocławiu.
Szczegóły już niedługo na naszej stronie internetowej.

My tymczasem trzymajmy kciuki, by podczas tych styczniowych wypraw i warsztatów było sporo atrakcji przyrodniczych, lecz by nikt na swej drodze nie spotkał ani jednej pszczoły, bo jak głosi polskie ludowe przysłowie: "Jeżeli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje".

Zmiana terminu realizacji projektu „Mój zielony DOM"

Dodano: 8 stycznia 2016

(Click here for english)

Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy zgodę na przedłużenie terminu realizacji projektu „Mój zielony DOM". Projekt nie zakończy się 30.04.2016, ale kilka miesięcy później, tj. 30.09.2016. Wydłużenie projektu pozwoli na realizację zaplanowanych działań na wysokim poziomie, z zachowaniem maksymalnej korzyści dla ich uczestników.

Przed nami wycieczki do parków narodowych i krajobrazowych, wizyty i warsztaty we wrocławskich placówkach naukowo-dydaktycznych, warsztaty przyrodnicze i pokrewne, koła zainteresowań, wykłady, ekopiknik i konferencja. Ponadto w roku 2016 r. zaplanowano przygotowanie, wydanie i dystrybucję fotoksiążki dokumentującej realizację projektu, a także kolejne zakupy m.in. materiałów przyrodniczych i artykułów do zajęć.

Przedłużenie okresu realizacji projektu umożliwi udział w projekcie większej liczbie jego bezpośrednich odbiorców, tj. uczniów z wrocławskich placówek oświatowych. Cieszymy się, że więcej osób będzie miało szansę wziąć udział w działaniach edukacyjnych i promujących ochronę różnorodności biologicznej.

Polecamy śledzić naszą zakładkę: AKTUALNOŚCI, bo przed nami wiele atrakcyjnych działań, do których wzięcia udziału serdecznie zapraszamy.

Wesołych Świąt!

Dodano: 21 grudnia 2015

(Click here for english)

Niech nadchodzące święta wypełnią nas pokojem i radością,
Poczuciem więzi ze wszystkim, co żyje,
Niech nasza choinka będzie wiecznie zielona,
A zwierzęta przemówią do nas pod tą gwiazdą, co zwiastuje zmianę,
Niech nasze serca rozgrzeje dobra nowina,
By w Nowym Roku nastało życie w pełnej obfitości!

Wszystkiego dobrego!

życzy
Zespół projektu "Mój zielony DOM"

Zamów bezpłatną EKOULOTKĘ

Dodano: 14 grudnia 2015

(Click here for english)

W ramach projektu "Mój zielony DOM" została opracowana kolejna ekoulotka, która z powodzeniem może posłużyć do edukacji ekologicznej najmłodszych. (Szczególnie polecamy uczniom szkół podstawowych.)

Ekoulotka powstała na podstawie nagrodzonych prac dzieci w ramach Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Artystyczno-Ekologicznego na projekt EKOULOTKI o tematyce: ,,Ochrona różnorodności biologicznej – fauna".

Jest formatu A5 (wielkość zeszytu), ma zaledwie 6 stron, ale bogatych w zagadki, które – mamy nadzieję – wzbudzą refleksję i głębokie zrozumienie tego, że jesteśmy częścią przyrody, że jest ona piękna i wyjątkowa w swej różnorodności i – jak głosi hasło jednej z nagrodzonych prac – „jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę, chroniąc faunę chronimy siebie”.

Ekoulotka jest bezpłatna. W celu jej nabycia, prosimy o kontakt z biurem projektu - mailowo wysyłając informację na: mojzielonydom@cku.wroc.pl lub telefonicznie: 71/353 44 77.

Ze względu na ograniczoną ilość ulotek, obowiązuje zasada: "kto pierwszy, ten lepszy". Prosimy o podanie liczby ulotek, którą Państwo chcieliby otrzymać - jednak z uwagi na duże zainteresowanie zastrzegamy sobie prawo do przekazania mniejszego nakładu niż preferowany. Istnieje możliwość wysłania ulotek pocztą, ale jeśli to możliwe prosimy o odbiór osobisty w biurze projektu. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem: LINK

Konferencja etapowa projektu już za nami

Dodano: 28 listopada 2015

(Click here for english)

26.11.2015 r. w jednej z placówek uczestniczących w projekcie - Zespole Szkół nr 24 we Wrocławiu mieliśmy okazję porozmawiać nt. edukacji przyrodniczej na miarę XXI wieku. Wśród zaproszonych prelegentów gościliśmy m.in.: Jakuba Kigina z Profeum, Rafała Ujma z Image Recording Solutions Sp. z o.o. oraz Kalinę Tomkowiak Kozak z Fundacji Promathematica Wrocławskiego Parku Technologicznego S.A. Prezentacje dotyczyły tematu nowoczesnych pomocy dydaktycznych jako wsparcia procesu edukacji przyrodniczej na różnych poziomach kształcenia oraz alternatywnych metod nauczania ekologii. Nie zabrakło również podsumowań, refleksji oraz rekomendacji odnośnie realizacji samego projektu „Mój zielony DOM”. Oprócz części wykładowej uczestnicy konferencji wzięli udział w pokazowych lekcjach otwartych przygotowanych przez gospodarzy – nauczycieli i dzieci z Zespołu Szkół nr 24. Zajęcia warsztatowe cieszyły się sporym zainteresowaniem, zresztą nie bez przyczyny – tematyka i forma przykuwała uwagę. Poruszone zagadnienia to:

- W chińskim mieście – przyczyny przyspieszenia procesów urbanizacyjnych, szanse i zagrożenia,
- Zielona energia,
- Życie w skali mikro,
- Wykorzystujemy odpady na lekcji WF.

Wszystkim uczestnikom, gościom i gospodarzom konferencji serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że to był ciekawy i inspirujący dzień dla kadry wrocławskiej edukacji przyrodniczej!

Zobacz zdjęcia z konferencji

Nagrody i wyróżnienia przyznane! Poznaj wyniki Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Artystyczno-Ekologicznego na projekt EKOULOTKI – o tematyce: ,,Ochrona różnorodności biologicznej – fauna"

Dodano: 23 listopada 2015

(Click here for english)

Zobacz PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji Konkursowej.

Zobacz galerie zdjęć z pracami:
- kategoria 3-4 latki
- kategoria 5-6 latki
- kategoria klasy szkoły podstawowej I – III
- kategoria klasy szkoły podstawowej IV-VI
- kategoria uczniowie klas gimnazjalnych
- kategoria uczniowie klas licealnych/technikum

Dziękujemy za wszystkie prace, a nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Zwycięzców zapraszamy po odbiór nagród do biura projektu „Mój zielony DOM” (ul. Szkocka 64B, Wrocław) w godz. 8.30-15.30 od dnia 27.11.2015 do dnia 04.12.2015.

Warsztaty z energii odnawialnej w ramach projektu "Mój zielony DOM"

Dodano: 30 października 2015

(Click here for english)

Zespół Szkół nr 4 w ramach projektu Mój zielony DOM organizuje warsztaty edukacyjne z zakresu energetyki odnawialnej dla uczniów wrocławskich szkół.

Nowocześnie wyposażone w specjalistyczne urządzenia pracownie ukazują możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii i pozyskania ich bez straty dla środowiska. A uczniowie pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych, Pana Macieja Popendy, podczas zajęć warsztatowych określają cechy i parametry jakościowe energii słonecznej, geotermalnej, biopaliw, wody oraz wiatru.

O tych zupełnie innowacyjnych lekcjach rozmawialiśmy z Panem Maciejem Popendą, nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 4 we Wrocławiu, osobą prowadzącą warsztaty w ramach projektu „Mój zielony DOM” oraz Panią Anną Pieńkowską, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 we Wrocławiu, szkolnym koordynatorem projektu „Mój zielony DOM”.

Wywiad dostępny na: http://www.wroclaw.pl/warsztaty-z-energii-odnawialnej-w-ramach-projektu-moj-zielony-dom
lub
https://moje.ngo.pl/x/1677978?filter_states=false

Szanowni Państwo,

Dodano: 29 października 2015

(Click here for english)

półmetek realizacji projektu "Mój zielony DOM" już za nami. W ciągu tych niespełna 18 miesięcy trwania projektu zdobyliśmy cenne doświadczenie odnośnie tego, co jest szczególnie atrakcyjne edukacyjnie dla dzieci i młodzieży na różnych poziomach kształcenia – od przedszkola do szkoły policealnej. Realizacja projektu wzbogaciła nas o wiedzę nt. nowoczesnych pomocy dydaktycznych i ich roli w dydaktyce, a także pozwoliła poznać alternatywne metody edukacji ekologicznej.

W związku z tym mamy ciekawe przemyślenia i cenne rekomendacje, którymi pragniemy się z Państwem podzielić. Szczególnie zapraszamy do udziału w lekcjach otwartych dedykowanych nauczycielom przedmiotów przyrodniczych z wrocławskich szkół, realizowanych w wyremontowanych i wyposażonych ze środków projektu pracowniach.

Serdecznie zapraszamy na konferencję etapową projektu "Mój zielony DOM", która odbędzie się 26 listopada 2015 r. w jednej z placówek uczestniczących w projekcie - Zespole Szkół nr 24 we Wrocławiu przy ul. Eluarda 51-55. Program konferencji znajduje się w załączeniu.

Udział w konferencji będzie stanowił okazję do wymiany doświadczeń osób z branży edukacyjnej, czerpania inspiracji w planowaniu efektywnej i atrakcyjnej edukacji dla dzieci i młodzieży na różnych poziomach kształcenia oraz umożliwi wypracowanie wspólnych wniosków i rekomendacji.

PROGRAM KONFERENCJI

Zapraszamy!

Joanna Handziak-Buczko
Kierownik projektu ,,Mój zielony DOM

Małgorzata Szafoni-Chorbińska
Dyrektor Zespołu Szkół nr 24

"Znaczenie owadów dla człowieka – ochrona pszczoły miodnej i innych gatunków pszczół" – 26.11.2015

Dodano: 22 października 2015

(Click here for english)

W piątek 26 listopada o godz. 9:15 w Zespole Szkół Nr 24 będziemy gościć dr hab. Pawła Chorbińskiego, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który opowie nam o ,,Znaczeniu owadów dla człowieka – ochronie pszczoły miodnej i innych gatunków pszczół". Wstęp wolny dla każdego zainteresowanego! – podobnie jak na pozostałe wykłady organizowane w ramach projektu ,,Mój zielony DOM". Zapraszamy!