Zapisz się do naszego newslettera


AKTUALNOŚCI

Wzięliśmy udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju

Dodano: 01 lipca 2015

(Click here for english)

W tym roku Polska po raz pierwszy włączyła się w ogólnoeuropejską inicjatywę pn. Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, którego głównym zadaniem jest inicjowanie działań promujących i wspierających wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ETZR) trwał od 30 maja do 5 czerwca. Inicjatywa była skierowana do obywateli i podmiotów zarówno z sektora państwowego, jak i prywatnego, m.in. agencji rządowych, samorządów, ośrodków badawczych, instytucji edukacyjnych, muzeów, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych.

Projekt ,,Mój zielony DOM przyłączył się do ETZR proponując dwa ekopikniki! Nasze inicjatywy zostały zrealizowane z sukcesem i mamy nadzieję - z pożytkiem dla promocji idei i zasad zrównoważonego rozwoju.

Za naszą aktywność otrzymaliśmy podziękowania Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego.

-> Więcej o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju na stronie: http://www.esdw.eu/about-us/
-> List Ministra Macieja Grabowskiego

,,Dzieciaki z Zielonego Domu rozpoczynają wakacje!

Dodano: 01 lipca 2015

(Click here for english)

Już koniec roku, więc nadszedł czas,
By wakacyjne przygody czekały nas.
W przedszkolu było nam wesoło,
Dzisiaj witajcie - morze, góry, lasy wokoło!
W letnim słońcu odpoczniemy,
A od września nowe eko wyzwania podejmiemy.
Wycieczki, warsztaty, edukacji czas
projekt "Mój zielony DOM" ponownie przywita nas!

Koniec roku za nami! I choć nasi najmłodsi uczestnicy ,,Mojego zielonego DOMU będą odpoczywali, biuro projektowe nie zamierza próżnować! W trakcie wakacji przy Szkole Podstawowej Nr 22 we Wrocławiu i Zespole Szkół Nr 24 w Leśnicy powstaną ścieżki edukacyjne. Zostaną także zaplanowane działania na nowy rok szkolny – w tym m.in. wycieczki, konkursy, warsztaty.

Zapraszamy po wakacjach!

Tymczasem wszystkim urlopującym i odpoczywającym życzymy pięknych słonecznych chwil i wartych zapamiętania letnich przygód!

Wykład: "Jak hodowlane gatunki egzotyczne wypierają gatunki rodzime - flora"

Dodano: 14 czerwca 2015

(Click here for english)

We wtorek 23.06.2015 zapraszamy do Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej we Wrocławiu na wykład: "Jak hodowlane gatunki egzotyczne wypierają gatunki rodzime - flora". Wykład poprowadzi dr Magdalena Szymura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wstęp wolny!

Kształtujemy młodych ekologów

Dodano 10 czerwca 2015

(Click here for english)

,,Uczymy dzieci i młodzież, jak dbać o przyrodę – tak, by wzięły odpowiedzialność za środowisko naturalne, gdy dorosną, mówi kierownik projektu ,,Mój zielony DOM, Joanna Handziak-Buczko z Wrocławia.
Na zajęciach w Zespole Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej we Wrocławiu w pełni skoncentrowani uczniowie starannie operują małymi modelami, które produkują energię słoneczną i wiatrową. ,,Pewnego dnia zabraknie zasobów naturalnych. Energia odnawialna będzie rozwiązaniem do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby naszego codziennego życia, mówi Sebastian Bogacz (18 lat). Wraz ze swoim kolegą Piotrem Łagockim (18) testuje model panelu słonecznego. Za oknem na dachu szkoły realnej wielkości kolektor słoneczny, który wytwarza energię do podgrzewania wody w budynku. ,,Jestem zainteresowany pracą z odnawialnymi źródłami energii, ponieważ musimy przejść na tego rodzaju energię, by uratować naszą planetę, mówi Piotr Łagocki.

Praktyczna znajomość środowiska
,,W szkole dzieci uczą się biologii, ale często nie otrzymują wystarczająco dużo praktycznej wiedzy na temat tego, jak dbać o przyrodę i chronić środowisko naturalne – i tu pojawia się nasz projekt, wyjaśnia kierownik projektu ,,Mój zielony DOM, Joanna Handziak-Buczko z Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu, realizatora projektu z ramienia Wydziału Edukacji Gminy Wrocław. Dzięki wsparciu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, Handziak-Buczko i jej zespół projektowy przyczyniają się do zwiększenia jakości i efektów kształcenia z zakresu bioróżnorodności i ochrony ekosystemów w Polsce. W ramach projektu ,,Mój zielony DOM ponad 1000 dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat z trzech wrocławskich szkół i jednego przedszkola mają szansę, aby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia różnorodności biologicznej, ekonomicznej wartości ekosystemów i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.,,Pokazujemy, w jaki sposób sortować śmieci i jakie nowe produkty mogą być produkowane z odpadów z recyklingu. Odwiedzamy parki krajobrazowe, lasy, ogród botaniczny i zoo. Młodym ludziom łatwiej jest zrozumieć, jak ich zachowanie wpływa na środowisko, jeśli wyjdą poza mury szkolne i zobaczą coś na własne oczy, mówi Handziak-Buczko.

Zrozumienie znaczenia różnorodności biologicznej
Polska ma wyjątkowo bogatą przyrodę i krajobraz. Kraj jest naturalnym siedliskiem rzadkich gatunków na skalę ogólnoeuropejską, a przez to szczególnie odpowiedzialny za ochronę dziedzictwa przyrodniczego. Według ekonomistów, co roku UE traci 450 miliardów euro z powodu utraty różnorodności biologicznej. ,,Z perspektywy długoterminowej, uważamy, że ważne jest, aby zacząć edukację dzieci w zakresie różnorodności biologicznej i ochrony środowiska od najmłodszych lat. Wtedy mamy większą szansę na ukształtowanie zachowań i postaw, które zaprocentują w dorosłym życiu, mówi Handziak-Buczko. Dwa lata temu we Wrocławiu wprowadzono obowiązkowy recykling odpadów z gospodarstw domowych. Jednak potrzeba czasu, by zarządzenie stało się codzienną dobrą praktyką. ,,Wrocław chce być bardziej ekologiczny i dbać o swój ekosystem. Projekt ,,Mój zielony DOM pomaga nam to osiągnąć, mówi Joanna Gondorek z Gminy Wrocław.

Energia odnawialna w praktyce
W klasie w Zespole Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej, nauczyciel Maciej Popenda demonstruje i wyjaśnia, jak działa kolektor słoneczny. Również uczniowie z innych szkół przychodzą tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu ,,Mój zielony DOM dla Zespołu Szkół Nr 4 powstaje laboratorium, wyposażone w profesjonalny sprzęt dydaktyczny, m.in. pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne, zestawy do eksperymentów. Z laboratorium będą mogły korzystać w celach edukacyjnych inne wrocławskie placówki oświatowe. ,,Zanim dostaliśmy wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, nie mogliśmy nic więcej, niż uczyć teorii. Teraz edukacja jest bardziej praktyczna. To niesamowity postęp, mówi nauczyciel.

Więcej informacji
Na rzecz realizacji projektu ,,Mój zielony dom przeznaczono grant w wysokości € 528.254 z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach polskiego Programu Operacyjnego PL02 – Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów. W Polsce te trzy kraje udzielające pomocy wspierają również redukcję emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także poprawę monitoringu środowiska.

Galeria zdjęć

Artykuł powstał w efekcie wizyty przedstawicieli grantodawcy w jednej z wrocławskich placówek oświatowych biorących udział w projekcie.

Na zdjęciu: Piotr Łagocki (z lewej) i Sebastian Bogacz poznają źródła i zasoby energii odnawialnej na zajęciach w swojej szkole we Wrocławiu.
Fotograf: Christophe Vander Eecken
Autor: Miriam Stackpole Dahl, EEA and Norway Grants

Wykład o ekosystemach Dolnego Śląska

Dodano: 8 czerwca 2015

(Click here for english)

We wtorek 9 czerwca o godz. 9:45 w Zespole Szkół Nr 24 odbędzie się kolejny wykład organizowany w ramach projektu: ,,Mój zielony DOM. O ekosystemach Dolnego Śląska opowie dr Dorota Richter z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Ekopiknik ,,Ekologia, zdrowie, bezpieczeństwo, Zespół szkół nr 24.

Dodano 27 maja 2015r.

(Click here for english)

Chcesz uszyć zośkę czy wyjątkową recyklingową brochę? A może wziąć udział w warsztatach sadzenia, uprawy i wykorzystania popularnych ziół i przypraw? Zapraszamy na Ekopiknik ,,Ekologia, zdrowie, bezpieczeństwo organizowany w ramach projektu ,,Mój zielony DOM.

Środa 03 czerwca, w godz. 9:00-14:00 Zespół Szkół Nr 24 we Wrocławiu, ul. Pawła Eluarda 51-55

W programie:

- Szycie Zośki i modnych przypinek – warsztaty rękodzieła recyklingowego, podczas których z kolorowych materiałów i naturalnego wypełnienia powstaną piłeczki potocznie zwane ,,Zośkami, a z kolorowych kapsli, skrawków materiałów, sznurków – wjątkowe ozdoby do przypięcia na bluzę, plecak czy torbę
- Wiem, co jem – warsztat, dzięki któremu poznamy występujące w Polsce gatunki zbóż, roślin strąkowych – ich wartośći odżywcze, wykorzystywanie i przydatność kulinarną
- Domowy zielnik – warsztat sadzenia, uprawy i wykorzystania popularnych ziół i przypraw
- Ekologiczne koło fortuny – eko-quiz wiedzy biologiczno-geograficznej dotyczący zagadnień związanych z wykorzystaniem energii, ze zmianami klimatu i utylizacją odpadów
- Wystawa tematyczna – wystawa o tematyce odnawialnych źródeł energii i jej oszczędzaniu
- Akademia Obrony Saggita – pokaz Krav Magi
- Klub Samuraj – pokaz Taekwondo
- Wymiana elektroodpadów (płyt CD, telefonów, baterii) na rośliny
- Konkurencje sportowo-rekreacyjne- Spotkanie z absolwentem Gimnazjum Nr 12, żołnierzem Służb Medycznych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu

Wstęp na ekopiknik otwarty! Serdecznie zapraszamy!

Patroni medialni: portal czasdzieci.pl i Radio Rodzina

Ekopiknik 1 czerwca 2015, Szkoła Podstawowa nr 22.

Dodano: 27 maja 2015r.

(Click here for english)

Przed nami kolejny z serii ekopikników organizowanych w ramach projektu ,,Mój zielony DOM. Tym razem zapraszamy w poniedziałek 01 czerwca 2015 r. w godzinach 8:00-12:00 do Szkoły Podstawowej Nr 22, przy ul. Stabłowickiej 143 we Wrocławiu.

W programie:

- 1, 2, 3 Graj z Nami Ty! – warsztaty recyklingowe, podczas których wykonamy gry planszowe: warcaby, Chińczyk i gry zręcznościowe typu ,,łapaczki
- Instrumenty z odzysku – warsztaty rękodzieła recyklingowego, podczas których z surowców pochodzenia wtórnego powstaną instrumenty takie jak grzechotki, bębenki oraz kije deszczowe.
- Występ zespołu Jamega z ,,Piosenką ekologiczną
- Występ uczniów – TamboRRada
- Warsztat malowanie toreb w szablony odwołujące się do recyklingu
- Warsztaty ekograffiti
- Wiem, co jem – warsztat, dzięki któremu poznamy występujące w Polsce gatunki zbóż, roślin strąkowych – ich wartośći odżywcze, wykorzystywanie i przydatność kulinarną
- Domowy zielnik – warsztat sadzenia, uprawy i wykorzystania popularnych ziół i przypraw
- Ekologiczne koło fortuny – eko-quiz wiedzy biologiczno-geograficznej dotyczący zagadnień związanych z wykorzystaniem energii, ze zmianami klimatu i utylizacją odpadów
- Zabawy sportowe
- Wystawa tematyczna – wystawa o tematyce odnawialnych źródeł energii i jej oszczędzaniu
- Konkurs na zbiórkę baterii

Wstęp na ekopiknik otwarty! Serdecznie zapraszamy!

Patroni medialni: portal czasdzieci.pl i Radio Rodzina

Fotorelacja z ekopikniku rodzinnego ,,Przedszkolaki – ekodzieciaki" - 22.05.2015

Dodano: 25 maja 2015r.

(Click here for english)

Przejdź do galerii

Zapraszamy na Ekopiknik rodzinny ,,Przedszkolaki – ekodzieciaki

Dodano: 12 maja 2015

(Click here for english)

Warsztaty recyklingowe – gry planszowe oraz zręcznościowe z surowców pochodzenia wtórnego, recyklingowy tor przeszkód, bądź eko – zrób własną torbę, zajęcia ,,wiem, co jem – miejski ogrodnik, quizy i zabawy – ekologiczne koło fortuny z tematyką odpadową, energetyczną i klimatyczną, wystawa tematyczna – odnawialne źródła energii – te i inne atrakcje czekają odwiedzających kolejny z serii ekopikników organizowanych w ramach projektu ,,Mój zielony DOM.

Zapraszamy w piątek 22 maja 2015 r. w godzinach 16:00-20:00 na Ekopiknik rodzinny ,,Przedszkolaki – ekodzieciaki, który odbędzie się w Przedszkolu 58, przy ul. Strzegomskiej 322 we Wrocławiu.

W programie:

- 1, 2, 3 Graj z Nami Ty! – warsztaty recyklingowe, podczas których uczestnicy będą mieli okazję wykonać gry planszowe oraz zręcznościowe z surowców pochodzenia wtórnego.

- Recyklingowy tor przeszkód – czyli skoki w workach, chodzenie po starych deskach, rzut do celu i wiele, wiele innych.

- ,,Wiem, co jem – miejski ogrodnik – ogród zmysłów i smaków, gdzie uczestnicy nabędą umiejętności rozpoznawania roślin uprawnych oraz dowiedzą się, jaka żywność jest z nich produkowana. Będą potrafili znaleźć powiązania między miejscem produkcji żywności, sposobem jej przetworzenia, a wpływem na środowisko oraz poznają zasady zdrowego odżywiania i etyczne konsekwencje wyborów kulinarnych. Przygotują też sadzonki do własnoręcznie przygotowanych doniczek.

- Warsztat malowanie toreb w szablony odwołujące się do recyklingu i poszanowania energii.

- Ekologiczne koło fortuny – quiz zabawa z tematyką odpadową, energetyczną i klimatyczną, w której uczestnik po zakręceniu kołem i wylosowaniu jednej z dziedzin otrzymuje słowną zagadkę odnoszącą się do wybranego zagadnienia. Na tych, którzy udzielą poprawnych odpowiedzi, czekają nagrody!

- A jako tło wydarzeń – wystawa o tematyce odnawialnych źródeł energii i jej oszczędzaniu.

Wstęp na ekopiknik otwarty! Serdecznie zapraszamy!

Przeżyjmy to jeszcze raz... Zobacz zdjęcia z Międzyprzedszkolnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej - 22.04.2015

Dodano: 29 kwietnia 2015

(Click here for english)

Przejdź do galerii