Zapisz się do naszego newslettera


AKTUALNOŚCI

Czy Wrocław może być „zielonym domem”?

Dodano: 16 kwietnia 2015

(Click here for english)

Jaki jest udział Gminy Wrocław w projekcie ,,Mój zielony DOM"?
Czy można traktować ten projekt jako pilotażowy?
Na czym polega innowacyjność projektu?
Czy realizacje projektowe można uznać za unikalne w skali Wrocławia?
Jak Wrocław obchodzi Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia)?

- na te i inne pytania z okazji Światowego Dnia Ziemi udziela odpowiedzi Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Zachęcamy do lektury!

WYWIAD-Z-JAROSŁAWEM-DELEWSKIM

Zapraszamy do udziału w Otwartym Międzyprzedszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej

Dodano: 07 kwietnia 2015

(Click here for english)

Przedszkole Nr 58 we Wrocławiu zaprasza wszystkich przedszkolaków o zainteresowaniach przyrodniczych i ekologicznych z wrocławskich przedszkoli do udziału w otwartym MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Mój zielony DOM” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 oraz środków Gminy Wrocław.

Cele konkursu to:

- kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci,
- kształtowanie właściwej i pożądanej postawy wobec ochrony  środowiska  naturalnego,
- wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w życiu społecznym, motywowanie nauczycieli i rodziców do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz świadomego uczenia i przygotowywania dzieci do odpowiedzialności za siebie i innych – w tym za faunę i florę.

DLA ZWYCIĘZCÓW KONKURSU PRZEWIDZIANO NAGRODY!

Termin zgłoszeń upływa 17 kwietnia 2015 roku.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym Regulaminie.

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych spokoju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wbrew pogodzie - radosnego, wiosennego nastroju życzy Kadra projektu ,,Mój zielony DOM"

Dodano: 1 kwietnia 2015

(Click here for english)

Fotorelacja z ekopikniku ,,Reduce, Reuse, Recycle" - 30.03.2015

Dodano: 31.03.2015

(Click here for english)

Przejdź do galerii

Reduce, Reuse, Recycle! – czyli zapraszamy na ekopiknik!

Dodano: 20 marca 2015

(Click here for english)

W poniedziałek 30 marca 2015 r. w godzinach 9:20-13:20 odbędzie się kolejny z serii ekopikników organizowanych w ramach projektu ,,Mój zielony DOM. Tym razem pod hasłem ,,Reduce, Reuse, Recycle spotkamy się w Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej we Wrocławiu (ul. Powstańców Śląskich 210-218).

W programie wiele atrakcji, m.in.:
- ZIELONE KOŁO FORTUNY – formuła dobrze znanego wszystkim koła fortuny, dostosowana do potrzeb edukacji ekologicznej. Uczestnik kręcąc kołem trafia losowo na jedną z kategorii tematycznych (woda, odpady, energia, klimat, natura) i otrzymuje z niej pytanie. W formie zabawy poznaje zasady zrównoważonego rozwoju, a po udzieleniu poprawnej odpowiedzi – w nagrodę – przechodzi do kolejnego stoiska: malowania toreb!
- MALOWANIE TOREB PŁÓCIENNYCH w kolorowe, ekologiczne i autorskie wzory, nawiązujące do tematu energii i klimatu (z wykorzystaniem gotowych szablonów i stempli). Warsztaty malowania toreb to nic innego jak zachęcanie do kreatywnego podejścia do kwestii ekologicznych. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą własną niepowtarzalną torbę na własne potrzeby: zakupy, worek na zmienne obuwie itp.
- RECYKLINGOWO! Warsztaty recyklingowe, podczas których młodzież będzie miała do wyboru uszyć własną piłkę zośkę ze starych ubrań i wszelkich innych niepotrzebnych materiałów lub wykonać zestaw do gry w kapsle. Tuż obok strefy warsztatowej przygotowany będzie recyklingowy tor przeszkód z rzutem do celu, slalomem, skokami w workach, rzutem oponą itp.
- WIEM, CO JEM! – czyli ogród zmysłów i smaków, gdzie uczestnicy będą mieli do odgadnięcia różne rośliny (zioła, warzywa, ziarna zbóż, kasze, mąki, otręby, rośliny strączkowe itp.) jedynie kierując się swoimi zmysłami – tj. zapachu i smaku. Po części konkursowej – odgadywania roślin jadalnych – uczestnicy będą mogli przygotować na swoje potrzeby własne sadzonki z roślinami jadalnymi. Dzięki temu nie tylko dowiedzą się więcej o roślinach jadalnych – o ich walorach smakowych i odżywczych, ale także o procesie produkcji żywności i wpływie na środowisko.

Podczas ekopikniku odbędzie się również zbiórka zużytych baterii i makulatury. Dla tych, którzy przyniosą najwięcej baterii lub makulatury portal czasdzieci.pl – patron medialny wydarzenia – ufundował nagrody specjalne!

Wstęp na ekopiknik otwarty! Serdecznie zapraszamy!

,,Odnawialne źródła energii i ich rozwój na terenie Polski" - 10.03.2015

Dodano: 6 marca 2015

(Click here for english)

We wtorek 10.marca o godz. 9:15 w Zespole Szkół Nr 24 odbędzie się kolejny wykład organizowany w ramach projektu: ,,Mój zielony DOM". O odnawialnych źródłach energii i ich rozwoju na terenie Polski opowie dr inż. Adam Luberański z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zapraszamy na wykład: „Formy ochrony różnorodności biologicznej w Polsce - przykłady na Dolnym Śląsku”.

Dodano: 18 luty 2015

(Click here for english)

Zasady ochrony, pomnażania oraz korzystania z zasobów różnorodności biologicznej określa Konwencja o różnorodności biologicznej, nakazująca ochronę przyrody na trzech poziomach: genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym. Została ona podpisana w dniu 5 czerwca 1992 r. w Rio de Janeiro podczas konferencji „Środowisko i Rozwój” (UNICED), znanej jako „Szczyt Ziemi”. Zobowiązywała ona państwa ją ratyfikujące, w tym Polskę (od 1995 r.), do dokonania własnych ocen różnorodności biologicznej oraz do opracowania i wdrożenia strategii jej ochrony (...)

Tyle z zaleceń, ale jak obecnie wygląda ochrona różnorodności biologicznej w Polsce i u nas - na Dolnym Śląsku? O tym i o innych ciekawych zagadnieniach opowie nam Michał Godek – klimatolog z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zapraszamy w czwartek 26.02.2015 o godz. 9:15 do Zespołu Szkół Nr 24 na wykład pn. ,,Formy ochrony różnorodności biologicznej w Polsce - przykłady na Dolnym Śląsku.

Wykład organizowany jest w ramach projektu: "Mój zielony DOM", współfinansowanego z funduszy EOG oraz środków Gminy Wrocław.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zamów bezpłatną ekoulotkę!

Dodano: 17 luty 2015

(Click here for english)

W ramach projektu "Mój zielony DOM" została opracowana ekoulotka, która z powodzeniem może posłużyć do edukacji ekologicznej najmłodszych. Jest formatu A5 (wielkość zeszytu), ma zaledwie kilka stron, ale bogatych w rymowanki / łamigłówki i podpowiedzi, jak każdy z nas - niezależnie od wieku - może dbać o środowisko naturalne. Polecamy dla przedszkolaków i szkół podstawowych!

Ekoulotka jest bezpłatna. W celu jej nabycia, prosimy o kontakt z biurem projektu - mailowo wysyłając informację na: mojzielonydom@cku.wroc.pl lub telefonicznie: 71/353 44 77.

Ze względu na ograniczoną ilość ulotek, obowiązuje zasada: "kto pierwszy, ten lepszy". Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem: http://www.mojzielonydom.cku.wroc.pl/kontakt.html

Pomysł i projekt ulotki powstał na podstawie nagrodzonych prac w Otwartym Międzyszkolnym Konkursie Artystyczno-Ekologicznym na projekt EKOULOTKI o tematyce: ,,Ochrona różnorodności biologicznej – flora, zorganizowanym w ramach projektu „Mój Zielony DOM”.

Uroczystość rozdania nagród

Dodano: 18 stycznia 2015

(Click here for english)

W czwartek 15.01.2015 r. o godz. 9.30 do biura projektu ,,Mój zielony DOM zaprosiliśmy laureatów Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Artystyczno-Ekologicznego na projekt EKOULOTKI o tematyce: ,,Ochrona różnorodności biologicznej – flora. Zwycięzcy otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Podczas uroczystości mieliśmy również okazję posłuchać występów uczestników Otwartego Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologicznego na recytację wierszyka lub zaśpiewanie piosenki o tematyce ekologicznej. Tutaj również przyznano i wręczono nagrody.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Wszystkim uczestnikom, nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Rozstrzygnęliśmy konkurs na recytację wierszyka lub zaśpiewanie piosenki o tematyce ekologicznej!

Dodano: 18 stycznia 2015

(Click here for english)

Decyzją Komisji Konkursowej w dniu 15.stycznia 2015 rozstrzygnięto Otwarty Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny na recytację wierszyka lub zaśpiewanie piosenki o tematyce ekologicznej. Wybór nie był prosty, wszystkie dzieci pięknie recytowały wiersze i wszystkie zasługiwały na pierwsze miejsca. Jednak zgodnie z zasadami konkursu musieliśmy przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Poniżej załączamy protokół wraz z nazwiskami laureatów.

PROTOKÓŁ

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!