Zapisz się do naszego newslettera


AKTUALNOŚCI

Żegnamy się z projektem - czas na podsumowanie!

Dodano: 28 kwietnia 2017

(Click here for english)

W środę 26 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej w Afrykarium we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Mój zielony DOM”.

Kierownik projektu „Mój zielony DOM” Joanna Handziak-Buczko odpowiedziała na pytanie, co wspólnie osiągnęliśmy podczas tych niespełna 3 lat trwania projektu.

Prezentację podsumowującą realizację projektu udostępniamy TUTAJ.

Rozmawialiśmy też o tym, jak nowocześnie uczyć ekologii. Katarzyna Kępska z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w swoim wystąpieniu wyjaśniła, dlaczego konieczne jest umożliwienie dzieciom bezpośredniego kontaktu z naturą oraz przybliżyła specyfikę prowadzenia edukacji w terenie. Opowiedziała także o zapoczątkowanym rok temu w Polsce, cieszącym się dużym zainteresowaniem nauczycieli „Dniu Pustej Klasy”. Wojciech Wawrecki natomiast - przyrodnik z zawodu, wykształcenia i zamiłowania - zaprezentował sprawdzone, proste sposoby na zainteresowanie dzieci otaczającym je środowiskiem, rozbudzenie w nich ciekawości i potrzeby samodzielnego stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Nie zabrakło również podsumowania projektu „Mój zielony DOM” z perspektywy jego odbiorców. Na pytanie, jak projekt wpłynął na edukacje ekologiczną w placówkach, odpowiedzieli: Dyrektor Zespołu Szkół Nr 24 Małgorzata Szafoni-Chorbińska, Dyrektor Przedszkola Nr 58 Renata Baniewicz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 22 Jarosław Wojna.

Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za udział.

Zapraszamy na fotorelacje z tego wydarzenia.

Dziękujemy również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu projektu „Mój zielony DOM”: jego realizatorom, uczestnikom, fanom.

Przez te prawie 3 lata realizacji projektu wspólnie wzmacnialiśmy świadomość ekologiczną mieszkańców Wrocławia - zwłaszcza dzieci i młodzieży, poznawaliśmy i próbowaliśmy zrozumieć Naturę w całej jej różnorodności i złożoności, a także budowaliśmy podstawę do zmian w zakresie ochrony środowiska i dbania o nasz lokalny zielony DOM.

Wierzymy, że jutro staje się dzisiaj, a dzisiaj wspólnie dbajmy o nasz zielony DOM.

„Zielony raport”

Dodano: 28 kwietnia 2017

(Click here for english)

Dodano: 18 kwietnia 2017

(Click here for english)

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że premierowa emisja audycji „Zielony raport”, dotyczącej projektu „Mój zielony DOM”, odbędzie się 20 kwietnia o godz. 17.45. Zapraszamy do oglądania TVP3 Wrocław!

Wesołego Alleluja!

Dodano: 11 kwietnia 2017

(Click here for english)

Niech każdy promyk słońca, każda budząca się do życia roślinka, każda oznaka wiosny, natchnie wszystkich pozytywną energią, optymizmem i siłą pozwalającą na spełnienie wszelkich pragnień, marzeń i celów.

Spokojnej, radosnej i słonecznej Wielkanocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz wielu spotkań w gronie najbliższych! Wesołego Alleluja!

Życzy kadra projektu „Mój zielony DOM"

Zaproszenie na Wrocławską Konferencję Ekologiczną

Dodano: 27 marca 2017

(Click here for english)

Szanowni Państwo,

po blisko trzech latach realizacji projektu „Mój zielony DOM”, możemy podać liczbę jego uczestników: oraz liczbę osób biorących udział w wykładach, ekopiknikach, konkursach, możemy też sprecyzować koszt adaptacji sal przyrodniczych w szkołach oraz zakup sprzętu dydaktycznego. Kto jednak i w jaki sposób oceni prawdziwą wartość tego projektu? Zmierzy ilość kilometrów przebytych podczas wycieczek, zważy postawę ekologiczną dzieci i młodzieży ukształtowaną w trakcie trwania projektu, oszacuje przybliżoną wartość uśmiechów, które pojawiły się na twarzach uczestników warsztatów

Próbując odpowiedzieć na te i inne pytania, zapraszamy Państwa na Wrocławską Konferencję Ekologiczną pod hasłem: „Jak nowocześnie uczyć ekologii?”, będącą jednocześnie podsumowaniem realizacji projektu „Mój zielony DOM”. Będzie interesująco, nieco refleksyjnie i jak przystało na projekt edukacyjny – również szkoleniowo!

Szczegóły w załączeniu. Serdecznie zapraszamy.

Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu Marian Miklewicz
Kierownik projektu „Mój zielony DOM" Joanna Handziak-Buczko

Fotoksiążka projektu „Mój zielony DOM"

Dodano: 15 marca 2017

(Click here for english)

„Wspólnie zmieniamy świat, który nas otacza. Od naszych codziennych, małych decyzji zależy czystość powietrza, wód, lasów, osiedli, na których mieszkamy. Pragniemy żyć w zdrowym i przyjaznym miejscu. Nic jednak nie dzieje się samo. To od działań każdego z nas zależy, czy Wrocław będzie miastem ekologicznym i wolnym od zanieczyszczeń. Dlatego też tak ważne jest podnoszenie świadomości prośrodowiskowej, a także edukacja przyrodnicza (…)”

- tak we wstępie do fotoksiążki, będącej przewodnikiem po projekcie „Mój zielony DOM”, pisze Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia.

Zapraszamy do przeczytania całości i tym samym zapoznania się z działaniami, które w ramach projektu miały miejsce we Wrocławiu i jego okolicach.

ZOBACZ FOTOKSIĄŻKĘ PROJEKTU „MÓJ ZIELONY DOM”

Za projekt i profesjonalny wydruk fotoalbumu dziękujemy najlepszefoto.pl

„Światło jako niewyczerpalne źródło energii i informacji" - zapraszamy na wykład!

Dodano: 15 marca 2017

(Click here for english)

W piątek 24 marca o godz.10.30 zapraszamy do Zespołu Szkół Nr 24 na wykład dot. zagadnienia światła jako niewyczerpalnego źródła energii i informacji. Wykład poprowadzi Maciej Popenda - magister inżynier fizyki technicznej z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp wolny!

Wracamy do domu i co robimy? Myjemy rączki!

Dodano: 15 lutego 2017r.

(Click here for english)

Tym razem uczestnicy projektu „Mój zielony DOM” zakasali rękawy w trosce o czystość i higienę osobistą 😊
Podczas warsztatów ekomydełek powstały istne dzieła sztuki mydlarstwa. I piękne to i ekologiczne, bo z gliceryny i dóbr Natury.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 22, gdzie odbył się warsztat, potwierdzają wysoką jakość swoich produktów:

"Mydełka nie zawierają syntetycznych dodatków, które mogą podrażniać skórę, sztucznych aromatów czy barwników. Mają za to glicerynę o właściwościach łagodzących, a także wyciągi roślinne, które działają kojąco oraz pyszny miód, którego udało nam się nie zjeść podczas zajęć" - przyznają z dumą.

To wszystko sprawia, że dzieci i młodzież z „Mojego zielonego DOMU” mają z pewnością statystycznie czystsze ręce od rówieśników 😉

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Dodano: 13 lutego 2017r.

(Click here for english)

„Przez ostatnie dwa lata trwania projektu „Mój zielony DOM” mieliśmy okazję wpływać na postawę proekologiczną dzieci i młodzieży. Do tej pory to my, dorośli, uczyliśmy młodych ludzi ekologii – z jednej strony pokazując dziką przyrodę, a z drugiej wpływ, jaki ma na nią człowiek. Teraz czas, by role się odwróciły. Zobaczymy, jakiej lekcji udzieli nam młode pokolenie” – mówi Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektu „Mój zielony DOM”, przedstawiając pomysł na eko-happening.

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?

Na początku lutego sześć wrocławskich placówek wzięło udziału w happeningu ekologicznym „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”.

Zadaniem uczestników happeningu było zbudowanie „naszego zielonego DOMu” na bazie domków tekturowych „HOCKOklocki”, dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów plastycznych, materiałów pochodzenia naturalnego, podlegających recyclingowi oraz ogólnie dostępnych surowców wtórnych (nakrętki, plastiki, papier itp.).

Łącznie odbyły się we Wrocławiu trzy happeningi: jeden na terenie Zespołu Szkół Nr 24, w którym gościnnie wzięły udział również dzieci z Przedszkola Nr 15, drugi – na terenie Szkoły Podstawowej Nr 22, na który przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 26, a trzeci happening miał miejsce w Przedszkolu Nr 58, gdzie zespół w zespół z przedszkolakami „nasz zielony DOM” zbudowała także zerówka ze Szkoły Podstawowej Nr 28.

W Przedszkolu Nr 58 jako pierwsza pojawiła się chyba największa i najbardziej kolorowa na świecie budka dla ptaków. „Zimą domek jest ochroną dla zwierząt, a żeby było wesoło ptaszkom w te szarobure dni, pomalowaliśmy go na różne kolory.” – mówią przedszkolaki biorące udział w akcji.

I tu nauka dla nas – by troszczyć się o zwierzęta i traktować ich potrzeby na równi z naszymi. „Ludzie są mili dla siebie. Każdy z nas może też zrobić coś miłego dla zwierząt. Ptakom będzie miło, gdy dostaną słoninkę czy ziarna słonecznika. A naszą kolorową budkę zobaczą z daleka!” – dodaje chłopiec biorący udział w happeningu.Oprócz kolorowej budki dla ptaków, w Zespole Szkół Nr 24 powstała leśna chatka będąca schronieniem dla ludzi i zwierząt, w której podobno można usłyszeć opowieści dzikich mieszkańców lasu zasłyszane przez mchy, zapisane w szumie liści i traw, zamknięte w owocach i nasionach drzew, którymi to został ozdobiony drugi domek.

Przez ten magiczny dom dzieci wyraziły swoje pragnienie życia w zgodzie z naturą, chęć zbudowania czegoś, co współgra z otoczeniem, nie niszczy, a wzbogaca i otwiera wyobraźnię.

„Każdy, nawet dzieci, potrzebują czasem odpocząć, a najfajniej odpoczywa się w Naturze, dlatego ozdobiliśmy nasz leśny domek naturalnymi materiałami prosto z lasu”, stwierdził jeden z uczestników happeningu.

W Szkole Podstawowej Nr 22 we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 26, powstał trzeci domek – EKO domek z zużytych materiałów.

Koordynatorka akcji w Szkole Podstawowej Nr 22, wicedyrektor i pedagog Pani Dorota Safian, mówi: „Nasz domek jest duży, bo ma pomieścić wszystkie dobre pomysły na segregację odpadów. Ściany domku są ozdobione materiałami z surowców wtórnych – nakrętek, papieru gazetowego, plastikowych rurek, butelek itp. To po prostu EKO-DOMEK”.

W wywiadzie z dziećmi biorącymi udział w happeningu dowiedzieliśmy się więcej.

Jak możemy dbać o świat bawiąc się śmieciami?
Według sześcioklasistów to proste: „Możemy budować z nich różne rzeczy! Pojemniki na ołówki w domu, zakładki do książek, a dzisiaj nawet budowaliśmy nasz wspólny dom EKO!”

Co to jest ekologia?
„Ekologia to dbanie o środowisko, segregowanie i sprzątanie śmieci, niezanieczyszczanie naszego wspólnego domu.”

A na pytanie: Co to znaczy, że budujemy nasz zielony DOM?
Paweł z klasy III b odpowiada po krótkim namyśle: „Gdy robimy coś ekologicznie, to wtedy buduje się nasz zielony Dom.”

A dzisiaj budowaliście dom ze śmieci?
Koleżanka z klasy Pawła, Hania prostuje: „Nie ze śmieci! Ale z zużytych kartonów, starych rurek, folii, chust, ścinków papieru.”

W ten sposób dowiedzieliśmy się, że według dzieci są co najmniej dwie podkategorie śmieci – te nadające się do kosza i zużyte materiały do dalszego wykorzystania.

To zamiast wyrzucać śmieci, możemy je wykorzystywać?
„Ja na przykład tak robię, że gdy mam coś niepotrzebnego, to chowam sobie to do szafeczki i planuję, co z tego zbudować. Parę razy udało mi się coś fajnego zbudować, np. ostatnio zrobiłem aniołka.” – dodaje Paweł

Hania wtóruje: „A moja koleżanka ma całą szufladę różnych niepotrzebnych rzeczy i ostatnio zrobiłyśmy sobie z tego mikrofony do zabawy. Ja robię z niepotrzebnych rzeczy domki dla moich pluszaków, a teraz planuję zrobić z zużytych kartonów wybieg dla mojego chomika.”

W happeningu dzieci udowodniły, że nie muszą bawić się nowymi zabawkami, wystarczy nieograniczona wyobraźnia i potęga dziecięcej kreacji.

Podsumujmy. Co stanie się więc, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?
Z pewnością nauczymy się troski o bioróżnorodność naszego zielonego DOMu, przypomnimy sobie potrzebę kontaktu z Naturą, bo jesteśmy jej częścią, nauczymy się, że nie wszystko należy bezrefleksyjnie ładować do kubła na śmieci, a przy tym wszystkim będziemy się dobrze bawić, bo życie młodego ekologa jest pełne ciekawych przygód!

Zapraszamy do galerii zdjęć z naszych happeningów:

LINK

oraz do obejrzenia video-relacji z happeningu dn. 6.02.2017 r. przygotowanej przez Szkołę Podstawową Nr 22:

Zapraszamy na wykład „Roślinożerność i drapieżnictwo w świecie zwierząt" – 08.02.2017 r.

Dodano: 7 luty 2017

(Click here for english)

Projekt „Mój zielony DOM“ zaprasza na kolejny z cyklu otwartych wykładów – tym razem poruszymy tematykę roślinożerności i drapieżnictwa w świecie zwierząt. Prowadząca: Katarzyna Walowska z wrocławskiego ZOO. Zapraszamy w środę 08 lutego o godz. 9:30 do Zespołu Szkół Nr 24 we Wrocławiu.